blok Szczytno Fot Radio Olsztyn A. Piedziewicz zgoda

Instalacja fotowoltaiki na balkonie w domu wielorodzinnym (bloku spółdzielczym)

 
Mamy coraz więcej osób, które produkują energię dzięki znajdującym się na obszarze ich posiadłości instalacjom fotowoltaicznym. Energetyka prosumencka to głównie rozwiązanie dla właścicieli domów. Przykłady pokazują jednak, że bycie prosumentem w bloku wielorodzinnym i zaspokajanie własnych potrzeb energetycznych dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej jest jednak możliwe.

Mimo braku możliwości instalacji fotowoltaiki na dachu, mieszkańcy w pewnym bloku na jednym z osiedli w Polsce stali się prosumentami, montując panele fotowoltaiczne na swoim balkonie. Chętnych nie brakowało na takie rozwiązanie, tym bardziej, że podwyżki za prąd są nieuniknione.

blok Szczytno Fot Radio Olsztyn A. Piedziewicz zgoda

Fot: Radio Olsztyn/A. Piedziewicz (za pozwoleniem)

Co jest nam potrzebne do zainstalowania paneli fotowoltaicznych na naszym balkonie?

Po ustaleniu, że na naszym balkonie warto zamontować panele słoneczne, można zacząć realizować kolejne etapy realizacji projektu naszej własnej małej elektrowni. Trzeba będzie załatwić pewne formalności. Niestety, mimo że mieszkanie należy do nas, to dotyczy to tylko jego wnętrza. Zewnętrzna infrastruktura stanowi już część wspólną i wszelkie zmiany, jakich chcielibyśmy dokonać, jak np. właśnie montaż paneli fotowoltaicznych, wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej budynku lub spółdzielni.

Na samym początku warto zorientować się, czy montaż fotowoltaiki w obrębie naszego bloku byłby w ogóle dopuszczalne. Czasem określone jest to w statucie wspólnoty. Jeżeli jest taka okazja, należy zwrócić się z oficjalnym wnioskiem do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, o pozwolenie na wykonanie montażu paneli słonecznych na naszym balkonie. Do wniosku należy dołączyć między innymi projekt instalacji fotowoltaicznej wraz z opisem wszelkiej ingerencji w infrastrukturę budynku. Zalecamy dla państwa autoryzowaną firmę najlepiej lokalną do instalacji fotowoltaiki. Taką firmą działającą od lat na rynku fotowoltaicznym jest nasza firma Zielony Prąd z siedzibą w Szczecinku. Każda z instalacji wykonywanych przez naszą firmę jest wyceniana indywidualnie pod warunki techniczne dla klienta. Możliwe jest też uzyskanie dotacji do takiej mikro instalacji.

Warto zainteresować się dofinansowaniem na fotowoltaikę. Wszystko zależy od mocy takiej instalacji. Dotację można uzyskać od mocy 2KW na taką mikro instalację.

Panele solarne można będzie już zamontować po załatwieniu niezbędnych formalności i uzyskaniu zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej budynku. Już zamontować panele słoneczne w obrębie naszego balkonu. Zestaw, jaki będzie nam potrzebny, jest znacznie mniejszy niż w standardowej instalacji fotowoltaicznej, z uwagi na ograniczoną powierzchnię, jakiej dostarcza nam balkon w bloku.

Jak działa taka fotowoltaika na balkonie?

Zasada działania paneli słonecznych zamontowanych na balkonie nie różni się od innych konfiguracji montażowych fotowoltaiki. Energia słoneczna przetworzona przez panele fotowoltaiczne przesyłana jest do mikro inwertera wpiętego do zwykłego gniazdka sieciowego z uziemieniem, znajdującego się w pobliżu balkonu, następnie mikro falownik przekształca prąd stały w zmienny, który zużywany jest w zależności od aktualnego zamówienia na bieżąco lub odsyłany do sieci energetycznej jako nadwyżka.

Takie instalacje nasza firma właśnie instaluje na balkonach, werandach, tarasach w domkach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych.


Zachęcamy klientów do inwestowania w takie rozwiązanie, które pozwoli na zmniejszenie kosztów prądu. Instalując taką mikro instalację zainwestują Państwo w swoje oszczędności.

Zapraszamy do do nas

tel.604 175 614

e-mail: biuro@zielonyprad.eu

Zielony Prąd Sp. z o.o.
ul.Miła 49, 
Szczecinek

baner 300x250 1

Podobne wpisy